WordPress’te AMP Nasıl Kurulur?


WordPress, web sitelerinin kurulması için kullanılan alt yapıdır. WordPress’te AMP nasıl kurulur?

AMP, web sitelerinizde hızlandırılmış mobil sayfalar olarak açıklanabilir. Bu şekilde sayfaların kullanılmasını istemeniz halinde WordPress’te AMP nasıl kurulur sorusunu sorabilirsiniz. Evet, kurulumu gerçekleştirip, web sitenizin çok daha içerik dolu hareketli olmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizin mobil cihazlarda çok daha hızlı ve kolay çalışması için AMP’nin yeni bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Hızlı yüklenen web sitelerinin bu alanda daha iyi bir ziyaretçi deneyimi yaşaması sağlanacaktır.

Google AMP Nedir?

İlk olarak Google amp nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Hızlandırılmış mobil sayfalar kısaltması olarak açılıyor. Projede amaç mobil kullanıcılar için de web sitenin tam istediği gibi bir hizmet sunması. Hem hızlı hem de rahat bir şeklide web sitede yer alan görsellerin yüklenmesi, sayfalar arasında geçişin sorunsuz olması gibi amaçlar için kullanılabilir. Mobil kullanıcıların en büyük sıkıntısı sayfaların geç kalmasıdır. Bunun için direkt olarak zengin ve bol içeriğe sahip olan bir web sitesi için ihtiyacın AMP olduğunu söyleyebiliriz

AMP Nasıl Kurulur?

Sıkça sorulan sorular arasında AMP nasıl kullanılır sorusunun yanıtı veriliyor. Kısaca AMP kurulumu anlatılacak olursa, direkt olarak AMP eklentisinin yüklenmesi ve etkinleştirilmesi demektir. Eklentinin sorunsuz bir şekilde yüklenmesi durumunda, sorun yaşamadan kurulumun da gerçekleşmesi sağlanacak olduğundan, hızlı ve güvenli şekilde kurulum sağlanmış olacaktır. Web sitenizin mobil başarısı için işlemi tamamlamış olacaksınız.

  • Eklentiyi kurmanız ilk adımdır.
  • WordPress üzerinden AMP adlı bir bağlantı eklenecektir.
  • Genel ayarlamalar için aMP < Getting Started sayfası üzerinden işlemleri yapacaksınız.

İşlem basamakları ve diğer aşamalarda elbette yönlendirmeler ile kolayca işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sorun yaşamadan yapılacak olan işlemler sonrasında web sitenizin mobilde başarılı bir şekilde çalışması da sağlanmış olacaktır.

Google AMP Avantajları ve Dezavantajları

Bakıldığında kullanılacak olan AMP için hem dezavantaj hem de avantaj olması söz konusu. SEO uzmanları için AMP google’da üst sıralara yerleşmenin bir yolu olarak görülüyor. Elbette daha çok tıklanma, daha çok ziyaretçi gibi durumlar sizi arama motorunda üst sıralara taşıyacaktır. Bu sebeple mobilden de avantajlı şekilde kullanılacak olan bir site olması önemlidir.

AMP sınır olduğundan, HTML – CSS desteği gibi desteklerin olması gerektiği biliniyor. Sitenin AMP versiyonunda sitede yer alan belirli bileşenlerin olmayacağını bilerek bu şekilde bir eklenti ile harekete geçmeniz mümkündür. Örnek olarak Facebook beğeni sayfası bileşeninin hızlandırılmış sayfalarda bazı eksikleri olduğunu bilerek hareket edeceksiniz.

Yukarıda verilen bilgilere bakarak, web sitenizin incelemesini yapabilirsiniz. Genel olarak ziyaretçilerin  mobil üzerinden geldiği durumlarda mutlaka Google AMP desteği alarak büyük ölçüde avantaj elde edebilirsiniz. Son derece avantajlı olacağınız şeklide gerçekleşecek olan işlemler, direkt olarak web sitenizin başarılı olmasını sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin