WordPress Optimizasyonu Nasıl Yapılır?


Çalışmalar, internet siteleri söz konusu olduğu vakitte kullanıcıların sabrının yüksek olmadığı gösteriyor. Kullanıcılar olarak bizler yaklaşık %25 bir kesimde web sitesinde 4 saniye veya daha kısa sürede yüklenmiyorsa, o web sayfası henüz yüklenmeden kapanıyor. Eğer sitenin yöneticisi veya sahibi olarak web sitenizin yükleme süresini 2,9 saniyeye düşürdüğünüz zaman, anında etkisini göreceksiniz. Bu etki web sitenizin hızındaki iyileştirmelerin bile işletmenize ne büyük katkılar sağlayacağını göstermektedir.. WordPress internetin %33’üne hakim olduğu için, WordPress eklentileri hızlandırmaya yardımcı olur.

Hızlandırma İçin Yapılabilecekler

Hızlandırmak için kaliteli bir Hosting seçinhızlı sorulardan arındırılmış bir tema kullanınhızlı ve iyi kodlanmış olan bir WordPress teması ile başlayın. İhtiyacınız olmayan bir sürü ek özellik barındıran bir tema seçerseniz, site performansınızı olumsuz olarak etkilemesi kaçınılmaz olabilir. Hızlandırmak için başka bir yöntem ise Cache Eklentisi Yüklemektir.

Sitenizin Açılmasını İyileştirmek İçin

Sitelerin yükleme sürelerini iyileştirmek adına diğer bir etkili yol ise bir CDN kullanımıdır. W3 Total Cache veya WP Super Cache eklentiler yüklendiği zaman sitenizin daha hızlı açıldığını anlayabilirsiniz. Aslında bir bir cache eklentisi sitenizde kurulu olduğunda, ziyaretçi ve müdavimleriniz varsa eğer sayfalarınızın ön belleğe alınmış kopyaları sunulur. Büyük miktarda MySQL veritabanı erişimini azaltarak, PHP isteklerinizi azaltarak web sitenizin kaynak tüketme durumunu düşürmede faydalı olacaktır. diğer hızlandırma özellikleri ise Gzip Sıkıştırmayı etkinleştirmek ve İyi Kodlanmış WordPress Eklentilerini kurmak,

Güzel Kodlanmış WordPress Eklentilerini Nasıl Anlayabiliriz?

Genelde 3 yıldızlı derece almış bir eklentiyi yüklemeden önceki biraz bilgi edinilmelidir. Eklenti, uygun olmayan kancalar gibi araçlar kullanarak kötü geliştirilebilir. Sitenizi yavaşlatacağı gibi belirli durumlarda başka eklentilerin ve WordPress’in işlevselliğini de bozabilirsiniz. P3 gibi bir eklenti kullanıp eklentilerinizin performansları ve siteleri yükleme süresindeki etkisini gösterir. %100 doğru olarak çalışmasa da her hangi eklentilerin siteniz için bir hayli yavaş ve cpu kullandığını görebiliriz. Eklentilerinizde devamlı güncellemeleri gerçekleştirmeye devam edin. Hızlandırmak için Veritabanını Optimize etmek gerekir, Yüklediğimiz Görselleri Optimize etmek gerekiyor. Hızlandırmak adına başka yapabilecekler basit PHP kodlarına müdahale edeceğiz. Aynı zamanda Revizyonda bulunan yazıları silmek ve Spam yorumları azaltmak gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin