WordPress Hız Eklentileri


İnternet dünyası üzerinde en çok tercih edilen açık kaynak kodlu hazır web site uygulamalarından olan WordPress, çoğu web sitesi üzerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Gerek bazı haber siteleri gerekse bazı kişisel bloglar üzerinde çokça tercih edilen WordPress kimi zaman kullanıcılar tarafından yavaşlık konusunda şikayet edildiğinin altını çizmek gerekiyor. Bu yavaşlığın bir çok sebebi olabilir. Ancak ilk olarak WordPress web sitenize ait yapılandırmanız önemli rol oynamaktadır. WordPress altyapısını kullanan web siteleri tema unsuru, tema üzerinde bulunan eklenti ve pluginler ile veritabanı şişmesiyle zamanla web siteleri üzerinde yavaşlık yaşamaktadır. Sitelerin kullanmış olduğu ekstra tema ve pluginler üzerinde css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilerek, veritabanı tablolarının düzenlenmesi siteniz üzerindeki yükü oldukça hafifletecektir. Bu tür işlemler yazılım içeriğine müdahale gerektiren işlemler olduğundan dolayı, WordPress üzerinde manuel olarak eğer yazılımcı değilseniz biraz sizi zorlayabilir. Ama bu işlemleri uygulayacak eklentileri kurarak wordpress altyapılı web siteniz üzerinde gözle görülür bir hızlandırma sağlayabileceğinizi belirtmek isterim. Sitenizin performansını arttıracak WordPress eklentileriniz sizler için derledim. Hep birlikte inceleyelim:

WP-Optimize

Web sitenize bağlı olarak çalışan veritabanınızın gereksiz yere şişmesini sağlayan ve pek çok gereksiz veriyi veritabanı üzerinden temizleyerek hızlandırma sağlamaktadır. Yazı sürümler, onaysız yorumlar, spam yorumların silinmesi, veritabanı tablolarının web sitenize bağlı stabil bir şekilde optimize edilmesini sağlamaktadır. Wp-optimize eklentisine https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gzippy

Açık kaynak kodlu olup, PHP yazılım dili ile kodlanan WordPress, bazı temalar üzerinde HTML ile yapılandırılmış bölümler ile kullanıcıya sunulabilmektedir. Gzippy eklentisi web sitelerinin HTML kodlarını % 70 – % 80 oranında sıkıştırarak web sitenize ait sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayan bir eklentidir. İnternet üzerindeki arama motorları web sayfalarının açılış hızlarını da baz alarak işlem yaptığı için, web siteleriniz üzerinde Gzippy eklentisi kullanılması olumlu olarak değerlendirilmektedir. Gzippy eklentisine https://wordpress.org/plugins/gzippy/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Clean Options

WordPress tabanlı web sitemiz üzerinde kullanıcılar farklı farklı ihtiyaçları için bir çok eklenti ve plugin kullanmaktalar. Bazen bu eklentilerin yerini yeni eklentiler alırken bazen de yazılım biliyorsak direkt olarak kodlamalar ile eklentilerin yerini doldurabiliriz. Site üzerinde eklentilerin kaldırılması, o eklentiye ait veritabanı tablolarının silinmesini sağlayamamaktadır. Bu sebepten ötürü kurulan ve sonradan kaldırılan eklenti sayısı arttıkça, web sitenize bağlı veritabanınız üzerinde de gereksiz veritabanı tablolarının sayısı da artacaktır. Gereksiz veritabanı tablolarının oluşması, web sayfanız üzerinde yavaşlamalara neden olacaktır. Kullanılmayan veritabanı tablolarınızı tespit edip silmenizi sağlayan clean options eklentisi ile yapılandırmanızı wordpress üzerinde kontrol edebileceksiniz. https://wordpress.org/plugins/clean-options/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

CSprites For WordPress

WordPress platformu üzerinde çalışan web siteniz kullanılan resimlerin birleştirilerek daha stabil bir şekilde çağırılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bu uygulama, siteniz üzerinde hızlandırma sağlayarak iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Örneklendirecek olursak 4 adet resmi birleştirerek 1 büyük resim elde edilerek, bu şekilde 3 sorgu tasarrufu yapılmış olunur. Sorguların azalması demek ise sunucunuzun daha stabil bir şekilde yanıt vermesi demektir. Unutmamak gerekiyor ki web sitenize bağlı çalışan veritabanınız üzerinde sorgularınız ne kadar çok ise o kadar sunucu yorulacak ve web sayfanız yavaşlamaya başlayacaktır. Bu eklentiyi kullanarak web sitenizde büyük çaplı fotoğraflar kullanıyorsanız CSprites for wordpress eklentisi ile yapılandırmanızı gözden geçirebilirsiniz. https://wordpress.org/plugins/csprites-for-wordpress/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Scripts Gzip

Bu eklenti sayesinde WordPress tabanlı web siteniz üzerinde HTML dışı olan tüm doya türlerinin sıkıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Nedir bunlar derseniz? Javascript ve css dosyalarıdır. Dosya boyutlarının üzerinde kullanıcılarına büyük bir tasarruf sağlayan Scripts gzip, site üzerinde stabil bir iyileştirmeye yardımcı oluyor. https://wordpress.org/plugins/scripts-gzip/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress’i hızlandıracak en çok tercih edilen eklentiler üzerinde bilgi vermeye çalıştım. WordPress altyapılı web siteniz üzerinde bu eklentiler ile yapılandırmanızı sağlayarak web sitenizin hızlanması konusunda umarım yardımcı olabilmişimdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin