WordPress Gzip sıkıştırma Nasıl Yapılır?


Sitelerde,  en önemli dikkat edilmesi gereken nokta tasarım ve işlevden sonra hızdır. Ziyaretçi olarak kendinizi düşünmeniz gerekirse hızlı olan bir siteye girince daha çok sayfa dolaşırlar. Eğer siteniz yavaşsa, ziyaretçiler görmek istedikleri bu sayfayı gördükten sonra diğer bir sayfaya geçmek istemezler çünkü site yavaştır. WordPress’in GZippy eklentisini sitenize kurup, hız sorununu giderirsiniz. GZippy amacı ilk olarak, wordpress sitenin tüm sayfalarının html yapısının sıkıştırılmasını sağlamaktır. Bu sıkıştırma, %91′e kadar çıkabilir. WordPress, internet sitelerinde çok daha hızlı bir biçimde açılmasını sağlıyor. Gzippy eklentisini de etkinleştirdikten sonra sıkıştırma olayı otomatik olarak başlamaktadır. Ekstra ayar yapmamıza gerek kalmaz.

WordPress Gzip Kurulumu

WordPress kullanım amacı belirttiğimiz gibi sitenizde hızlı yükleme süresi sağlamak için sayfanın boyutunu azaltmak oldukça önemlidir. Bu, 1 saniyenin altına inen herhangi bir siteyle açılmayan diğer bir sitenin arasındaki farkı gösterebilir. GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek sizin web sayfanızın boyutunu azaltmanıza yardımcı olabilir. En baştaki işimiz tüm eklentilerde olduğu şekilde eklentiyi indirip, WinRAR sıkıştırma programı aracılığıyla içindeki klasörü sıkıştırılmış RAR’dan çıkarıyoruz. Çıkan bu klasörü, istenilen bir FTP yöneticisi ile siteye bağlanıp …/wp-content/plugins dizinine göndeririz. Admin panel sayfasından Eklentiler sayfasına girip eklentiyi aktifleştiriyoruz.

Gzippy Ayarları Yapmak

WordPress GZIP’i etkinleştirmenin daha başka çeşitli yolları var. Bunlardan biri sitenizde GZIP özelliğini desteklemesi gereken bir önbellek eklentisi kurmaktır. Şimdi piyasada bulunan çoğu önbellek eklentisi mesela WP Super Cache, WP Total Cache, WP Rocket gibi söz konusu özelliği destekliyor ise ve mod_deflate modülünü de kullanarak otomatik bir şekilde GZIP’ın çalışmasını sağlıyorsa kullanılabilir. Bunun yanı sıra sadece GZIP özelliğini aktif etmek için kullanılan bir WP eklentileri de bulunur. Bunlardan bir tanesi ise GZIP compression adlı eklentidir. Kurulumu basit olan; eklenti ekle kısmından arayarak buluyorsunuz, yükle ve etkinleştir dedikten sonra diğer işlem GZIP’i etkinleştir diyorsunuz, gerisini kendi halleder. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken sunucunuz dosya izinleri değişikse sorun çıkabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin