Sunucuda NS Oluşturma ve NS Kaydı


Trafiği yüksek web sitelerinizi yönetebilmek için kiraladığınız sunucularda, sitelerinizi çalıştırabilmek için DNS’lerinizi oluşturmanız gerekmektedir, DNS oluşturma ve NS kayıt etme işlemlerini aşağıdaki adımları takip ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

– Öncelikle, sunucuda entrenix settings üzerinde ns1.localhost.com ve ns2.localhost.com yazan yerleri kendi NameServer’larınız olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Örneğin, ns1.sitenizinadi.com ve ns2.sitenizinadi.com

-Entrenix panel’de DNS ayarı yapıldıktan sonra, alan adınızı (sitenizinadi.com)  satın aldığınız firma üzerinden ns kaydı yapmanız gerekecektir.  Müşteri panelinizde alan adı yönetimi menüsünde, alan adınızı seçip detaylar diyerek NS Tanımlama kısmından Name Serverlarınızı kayıt edebilirsiniz.

NS Tanımlama kısmında,  NS1. sitenizinadi.com ve karşısına birinci nameserver’ın ip adresi ve altında NS2. sitenizinadi.com ve karşısına ikinci nameserver’ın ip adresini yazmanız gerekecektir. DNS’lerin aktif olma süreci ortalama 24 ile 48 saat arasındadır. Bu sürecin sonunda DNS’leriniz aktif olacak ve sunucunuzda aktif ettiğiniz siteleri bu oluşturduğunuz DNS’lere yönlendirebileceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin