SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?


İnternet hayatımızda giderek daha fazla yer edinmeye ve internet siteleri de bununla orantılı olarak artmaya başladı. Bu web sitelerinde gerçekleşen işlemler ve uygulamalar çeşitlenmeye başladıkça, veri trafiğini güvenli hale getirmek bir ihtiyaç, hatta gereksinim haline geldi. Web sitelerinde gerçekleşen veri trafiğinin güvenliğini sağlayabilmek için gerekli şey ise SSL Sertifikası ‘dır.

Bir semineri ya da kursu başarıyla tamamladığınızda nasıl bir sertifika elde ediyorsanız, internet sitesi için de aynı şekilde, bir takım süreçler sonrasında sertifika sahibi olarak bunu internet sitenize entegre edebiliriz.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL’in açılımı ‘’Secure Sockets Layer‘’, Türkçe’ye çevirecek olursak eğer, (Güvenli Giriş Katmanı) diyebiliriz. Sunucu ile istemci arasındaki veri trafiğini SSL ile şifreleyerek güvenli hale getirebilmek mümkün. SSL Sertifikası, internet sitesinin bulunduğu barındırma hizmetine (hosting) kurulur. Kurulum yapılmadan önce ‘’http’’ protokolü ile çalışan internet sitesi, kurulumdan sonra güvenli protokole geçiş yaparak ‘’https’’ olarak çalışmaya başlayacaktır. Sunucu ile istemci arasındaki bu şifreli veri trafiği 128 bit ve 256 bit gibi uluslararası standartlar ile sağlanır. SSL ürünü alırken unutmamanız gereken yegane şey ise SSL sertifikalarının, sitenizin yazılımını ve sitenin güvenliğini sağlamadığıdır. SSL ürünü, yalnızca sitenizdeki kullanıcı girişlerinde kullanıcı ile siteniz arasındaki veri trafiğini şifrelemekte, özel bilgiler yani kredi kartı, T.C numarası gibi bilgilerin 3. kişiler tarafından erişilmesini engellemektir.

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

SSL kelimesi İngilizce bir kelime olduğu gibi çeşitleri de kimi zaman insanların kafalarını karıştırmaktadır. Bu sebeple satın alırken SSL ürününün hangi sınıfa girdiğine iyice dikkat etmeli ve ona uygun şekilde satın alınması gerekmektedir.

Standart SSL Nedir? (Domain Doğrulamalı)

Standart SSL sertifikası, 2048 bit şifreleme sağlayan içeriğinden de anlaşılacağı gibi sadece alan adını kapsayan, standart düzeyde SSL sertifikasıdır. Standart SSL sertifikası, genelde bir ağ üzerinde yer alan veri trafiğinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi bu SSL sertifikası alınırken herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin