Sıkça Kullanılan 3 Web Aracı


GTmetrix.com

Bir web sitesinin en önemli unsurlarından bir tanesi kesinlikle hızlı açılmasıdır. Peki web sitesinin hızlı açılması için düzenlenmesi gereken alanlar hangileridir? Web sitenizin ana sayfa boyutu nedir?Sistemsel açılma hızı nedir? Yazılımsal ve tasarımsal olarak optimizasyonu hangi noktalar üzerinde yapabileceğinizi hızlı bir şekilde öğrenmek için GTmetrix.com’u kullanabilirsiniz.
GTmetrix sitenize bir ziyaretçi olarak girerek hatalı ve doğru alanları tespit eder. Bu değerleri öncelik, tip ve sınıflarına ayırarak önerilerde bulunur. Bu öneriler dikkate alınarak müdahale sağlandığında GTmetrix ciddi bir kurtarıcı olabilir.

GTmetrix.com üzerinde alan adınızı sorgulattığınızda GTmetrix sitenize girerek bir analiz başlatır. Kısa bir süre sonra bu analiz sonuçlanır ve GTmetrix bir rapor hazırlar. Bu raporda sitenizin açılma hızına etki eden etkenler ve açılma süresi ile ilgili detaylar görüntülenir.

GTmetrix’in Summary(özet) tablosu içerisinde sunduğu önemli  5 bilgilendirme aşağıdaki gibidir. Ayrıca Summary bölümünün altında Breakdown alanında sekmeler halinde özet ekranının detayları görüntülenmektedir.

Page Speed Grade

 • GTmetrix web sayfanızın açılışına bir puan vermektedir. Bu değer web sitenizin sayfa hızı notudur. Siteniz hızlı açılıyor fakat bu değer düşük ise web siteniz işin büyük bir kısmını sunucuya bırakıyor demektir. Sunucu performansı ile devam etmek sitenizi popüler olana kadar ayakta tutmaya yetebilir. Fakat yüksek miktarda istek alması ve sunucu kaynaklarının uzun süre kullanılması halinde web siteniz cevap vermeyebilir. Sitenizi yazılım alanında düzenlemek sizi fazladan sunucu maliyetinden kurtaracaktır.

YSlow Grade

 • GTmetrix sitenizi ziyaret ettiğinde yavaşlamalara neden olabilecek elementleri de incelemektedir. Ajax, JS, CSS, Çerezler, Hata sayfası yönlendirmeleri ve URL yönlendirmelerinin hangi oranda sitenizin açılma hızını düşürdüğünü ölçmektedir. Bu ölçüm sonucu bir puan üretmektedir. Bu puan ne kadar düşük ise kullanılan scriptler üzerinde düzenleme yapılması gerektiği anlamına gelir. Yönlendirmeler için URL (direkt link verme) yönlendirmelerinden kaçınılmalıdır. Inline (satır içi) css kodlamaları ana sayfanız üzerinde yer kaplayacağı için bu tarz style işlemlerinden kaçınmanız faydalı olacaktır.

Page Load Time

 • Page Load Time detaya inilmediği takdirde web sitenizin yüklenme süresi olarak açıklanabilir. Web sitesinin açılması için isteğin gönderilmesi ile sitenin tamamen görüntülenmesi arasında oluşan zaman aralığıdır. Bu süre ana sayfanızın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

Total Page Size

 • Web sitesinin açılana kadar toplamda sunucudan istemciye indirdiği dosya boyutudur. Ana sayfanızın boyutu, ana sayfanızın içerdiği görseller, görsellerin boyutu sitenizin açılması için yüklenen her şey bu kapsama girmektedir. Dolayısıyla ne kadar küçük tutulur ise o kadar sağlıklı sonuç alınır. Açılış sayfasının yükleme boyutu doğrudan açılış hızını etkileyecektir.

Total number of requests

 • Web sitesinin açılana kadar oluşturduğu istek ve sorguların toplam sayısıdır. Ana sayfanın çağrılması, veritabanı bağlantısının kurulması, stil dosyaları ve görsellerin yüklenmesi gibi işlemler zincirinin toplam sayısını belirtmektedir.

IntoDNS.com

Web sitenizin yayına çıkabilmesi için DNS (Domain Name System) ayarlarına ihtiyacı vardır. DNS bir harita gibi düşünülebilir. Web siteniz varılacak nokta, sitenizin iç hizmetleri ise varılan nokta kapsamındaki farklı lokasyonlar olarak düşünülebilir. Web sitesinin bu lokasyonlara ulaşabilmesi için DNS ayarları kullanılır ve çok önemlidir.

IntoDNS (intodns.com) web sitenizin DNS kayıtlarının hangi değerler üzerinden çalıştığını görebileceğiniz bir araçtır. Alan adınızı sorgulatmanız halinde NS, WWW A ve MX kayıtları gibi bir web sitesinin (mail hizmeti dahil) çalışabilmesi için gerekli olan kayıtların hangi değerler üzerinden çalıştığını görmenizi sağlar. Web siteniz açılmadığında bakabileceğiniz ilk yer kesinlikle IntoDNS olmalıdır.

Basit arayüzü, kısa ve net bilgilendirme tablosu, renkli bilgi simgeleri ile IntoDNS üzerinde yaptığınız sorgulama sonucunu kolayca değerlendirebilirsiniz. Sonuç tablosunu bir kaç saniye inceleyerek aradığınız kayıtların hangi değerler üzerinden çalıştığını görmeniz mümkün.

IntoDNS hatalı kayıtların bulunduğunu veya kayıtların oluşturulmadığını tespit ettiğinde uyarı simgeleri ve arka plan renklendirmeleri ile hata tespiti yapma sürenizi son derece düşürmektedir.

Sitenizin açılmasında veya mail akışınızda bir problem varsa öncelikle IntoDNS üzerinden sorgulamanızda fayda var. Sorunun kaynağı DNS kayıtları olduğunda bu web aracı çok fazla zaman kazandırır ve sizi hatayı başka yerlerde aramaktan kurtarabilir.

IntoDNS üzerinde kolayca görüntüleyebileceğiniz ve temel anlamda kullanılan ve genelde DNS sorunlarının kaynağı olan bazı kayıt türlerini incelemek gerekirse:

A Kaydı: Alan adına gelen isteği web sitesinin barındırıldığı network cihazına yönlendirmek için kullanılır. IPv4 kaydını barındırır. Alan adına gelen isteğin bir IP karşılığı vardır ve bu karşılık A kaydı üzerinde bulunmaktadır. Host A kaydı web sitesinin kök dizininin tutulduğu alanı belirtmek için kullanılır.

AAAA Kaydı: Alan adına gelen isteği web sitesinin barındırıldığı network cihazına yönlendirmek için kullanılır. IPv6 kaydını barındırır. Alan adına gelen isteğin bir IP karşılığı vardır ve bu karşılık A kaydı üzerinde bulunmaktadır. Host A kaydı web sitesinin kök dizininin tutulduğu alanı belirtmek için kullanılır.

MX (Mail Exchanger): Alan adınıza bağlı mail hizmetinin çalışması için gerekli olan mail sunucularının IP kayıtlarını içerir. MX kayıtlarında Priority(öncelik) değeri bulunmaktadır. Bu değer mail sunucusu için yedek kullanılması veya birden fazla mail sunucusu olması durumunda “öncelik” belirlemek için kullanılmaktadır. Priority değeri en düşük olan MX kaydı ilk yanıt önceliğine sahiptir.

CNAME (Canonical Name): Cname mevcut bir A kaydını farklı isim/isimler üzerinden çözümleyebilmek için kullanılır.

Örnek olarak alan adınız için aşağıdaki gibi bir Host A kaydı oluşturdunuz;

 • deneme.net – 88.77.66.55 – A

Bu kayıt deneme.net alan adı 88.77.66.55 IP adresindeki sunucu üzerinden çalışır anlamına gelmektedir.

CNAME kaydı ise aşağıdaki gibi oluşturulmaktadır;

 • ftp – deneme.net – CNAME
 • www – deneme.net – CNAME
 • destek – deneme.net – CNAME

Bu kayıtlar ise ftp.deneme.net – www.deneme.net – destek.deneme.net adreslerinin de yukarıdaki deneme.net – 88.77.66.55 – A şeklinde girilen A kaydını takip ederek çalışacağı yolu bulmasını sağlamaktadır.

NS (Name Server): Web sitesinin çalışması için gerekli olan DNS kayıtlarının tutulduğu sunuculara IP üzerinden yönlendirme sağlayan bir isim sunucusudur. NS kayıtları alan adlarına tanımlanmaktadır. Bir alan adına gelen istek öncelikle Name Server’a gider. Gelen istek Name Server üzerinde web sitesinin DNS bilgilerinin tutulduğu sunucu bilgisini bulur ve bu adrese gider. DNS kayıtlarının olduğu sunucuya gelen istek buradaki bilgilere göre çözümlenir ve web sitesi çalışır. Bu durumda bir DNS kaydının geçerli ve çalışır olabilmesi için daha öncesinde NS kaydının doğru yapılması gerekmektedir.

“DNS kayıtlarım doğru ancak web sitesi açılmıyor sorun nedir?” sorusunun cevabı çoğu zaman NS kayıtlarının hatalı olmasıdır.

PTR (Pointer-RDNS): PTR kaydı asıl olarak RDNS (Reverse Domain Name System) olarak kullanılır. Ters isim kaydı demektir. RDNS tanımlaması genel olarak ISP (Internet Service Provider – İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından yapılmaktadır. Kullanım amacı ise mail akışının sağlıklı olarak gerçekleştirilebilmesini amaçlamaktadır. Bir çok mail hizmet sağlayıcısı kendi sunucuları üzerinde bulunan mail hesaplarına gelen maillerin PTR (RDNS) kaydını kontrol etmektedir. Bu kayıt olmadığı zaman hizmet sağlayıcıların büyük bir çoğunluğuna mail gönderilemeyebilir. Bir nevi imza niteliği taşıyan bir kayıt türüdür.

SOA (Start Of Authority): SOA kaydı DNS kayıtlarının başlangıcıdır. DNS bilgisi için kaynak belirtir ve bu bilginin üzerinde sorumlu olan isim sunucusunu(Name Server) içerir. DNS sunucusunun sorumlu olduğu kayıt alanının ve bu alanın özelliklerini belirler. SOA kaydı herhangi bir zone için daima ilk kaynak kaydıdır.

UptimeRobot.com

Web sitelerimiz, onları oluşturmak için sarf ettiğimiz emek veya onlar üzerinden yaptığımız ticaret sebebiyle bizler için yüksek önem taşımaktadırlar. Doğal olarak sürekli açık ve aktif olmaları gerekir. Bu sebeple her fırsat bulduğumuzda sitelerimizin durumunu kontrol etme ihtiyacı duyarız. Açık olduğunu görmemiz halinde aklımızda bir şüphe kalmaz ve hayatımıza devam edebiliriz. Ancak bu işlemi belirli zamanlarda aklımıza geldikçe ve bazı imkânlarımızın olması durumunda gerçekleştirebiliriz. İşte tam burada devreye UptimeRobot.com girmektedir.

UptimeRobot.com bizim için minimum 5 dakika ile maksimum 120 dakika aralığında seçebileceğimiz 4 farklı yöntem ile sitemizin erişim durumunu kontrol etmekte ve erişimin olmadığı zamanlarda belirttiğimiz mail adresine mail atarak bizi haberdar etmektedir.

UptimeRobot.com üzerinde hızlı bir şekilde ücretsiz üyelik açılabilmektedir. Üyeliğinizi mail üzerinden onaylamanız ile birlikte siteye giriş yapabilirsiniz. Oturumunuzu açtıktan sonra “Add New Monitor” butonu ile kontrol edilmesini istediğiniz web sitesini ekleyebilirsiniz.

Yeni bir izleme eklemek istediğinizde New Monitor ekranı açılmaktadır. Bu ekranda web sitenizi izleyebileceğini yöntemler ve ek bilgiler istenmektedir.

Monitor Information alanına girilen bilgiler ile izleme oluşturulabilmektedir.

Monitor Type alanından 4 yöntemden dilediğinizi belirleyebilirsiniz:

 • HTTP(s) üzerinden web sitenize alan adınız ile ulaşılabilirliği kontrol edebilirsiniz,
 • Keyword (anahtar kelime) belirleyerek bu değerin istediğiniz sayfada bulunması ya da bulunmaması üzerine değer döndürülmesi ile kontrol edebilirsiniz,
 • Ping seçeneği ile IP adresi veya alan adınız üzerinden ping yöntemine cevap verip verilmediğini kontrol edebilirsiniz,
 • Port seçeneği ile IP adresi veya alan adınız ile port belirterek sitenizin bu yönteme cevap verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.

Friendly Name alanı için ise dilediğiniz bir isim belirleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz izleme bilgileri Dashboard (gösterge paneli) üzerinde Friendly Name baz alınarak listelenmektedir. Buraya eklediğiniz siteleri ve yöntemleri ayırt etmek için hatırlayacağınız isimler girebilirsiniz. Örnek olarak “site1-port” olarak yazacağınız bir isim belirttiğiniz siteyi port yöntemi ile kontrol ettiğinizi size hatırlatabilir. Bu sebeple Friendly Name alanına sizin için açıklayıcı olan isimler yazmalısınız.

Monitoring Interval izleme için kayıt oluşturduğunuz alanın alt kısmında bir slide line (kayan çubuk) ile ayarlanır ve anlamı izleme zaman aralığıdır. Burada UptimeRobot’un belirlediğiniz yöntemi siteniz üzerinde uygulamak için bir periyot seçebilirsiniz. Bu periyot minimum 5 dakika maksimum 120 dakikadır. UptimeRobot belirlediğiniz bu zaman aralığını baz alarak sürekli kontrol sağlamakta ve seçilen koşulların oluşmadığı (sitenizin yanıt vermediğ) zamanları size mail olarak göndermektedir.

Select “Alert Contacts To Notify” alanı oluşturduğumuz izleme bilgilerinin bize iletileceği iletişim yolunu seçmemiz için en alt kısımda yer almaktadır. Üye olurken belirtmiş olduğumuz mail adresi burada görüntülenmektedir. Sol tarafta bir işaretleme kutusu bulunmaktadır. Bu kutuyu işaretlememiz halinde iletişim yolunu belirtmiş olmaktayız. Daha sonra My Settings alanında Alert Contacts bölümü altında Add Alert Contact butonu ile ekstra iletişim yolları ekleyebilirsiniz. Bu yollar arasında mail adresi ve SMS servisi başta olmak üzere Twitter hesabı dahil bir çok iletişim yolu eklenebilmektedir. Doğal olarak eklediğiniz bu iletişim yollarından herhangi birini veya dilediklerinizi seçebilirsiniz.

İzleme yollarını oluşturduğunuzda görüntülediğiniz sayfa iki bölüme ayrılmış olarak görüntülenmektedir. Sol tarafta oluşturduğunuz izleme yöntemleri Friendly Name üzerinden son 24 saat için aktif veya pasif olma durumlarını kırmızı ve yeşil renklerde yükleme çubukları(loading bar) ile göstermektedir. Yükleme çubuklarının hemen sağ tarafında bulunan dişli(çark) simgesine tıkladığınızda ilgili izleme sorgusunun ayarları açılmaktadır. Bu ayarlar arasında Pause (izlemeyi durdurma), Edit(izlemeyi düzenleme), Delete(izlemeyi silme) ve Reset Stats(izleme istatistiklerini sıfırlama) seçenekleri bulunmaktadır.

İzleme yollarını oluşturduktan sonra görüntülediğiniz sayfanın sağ tarafı ise Dashboard bölümüdür. Dashboard kendi arasında iki bölümden oluşur. Üst kısım genel bir bilgilendirme tablosudur.  Up Monitors, Down Monitors ve Paused Monitors olarak 3 ana bilgiyi görüntülemektedir.

Up Monitors mevcut izlemeler arasında aktif olarak çalışan izmeleri görebileceğiniz alandır ve yeşil renk ile belirtilmektedir.

Down Monitors mevcut izlemeler arasında pasif olan sitelerinizi görebileceğiniz alandır ve kırmızı renk ile belirtilmektedir.

Paused Monitors ise mevcut izlemeler arasından sizin durdurma(pause) konumunda beklettiğiniz alandır ve siyah renk ile belirtilmektedir.

Dashboard kısmının altında ise Latest Events For All Monitors başlıklı alanda ise tüm izlemeleriniz için son etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz. Oluşturulan izlemelerin isimleri, durumları, sorgu cevapları, oluşturma tarihi ve çalışma süreleri özel olarak gösterilmektedir.

Başlık bölümündeki Export Logs linki ile mevcut izlemelerin log kayıtlarını .csv uzantısı ile indirebilirsiniz.

UptimeRobot.com bütün bu işlemleri ücretsiz olarak desteklemektedir. Ücretli kısıma geçmek için en önemli özelliği ise SMS ile iletişim yolunu desteklemesidir.

Web sitenizin çok kısa bir süreliğine dahi kesinlikle kapanmaması gerekiyor ve siz de ücretli SMS modülünü kullanıyorsanız artık alacağınız tüm mesajlar sizi heyecanlandıracaktır.

UptimeRobot.com yaptığı iş ile sizi büyük bir takip zahmetinden kurtaracak ve sitenizi sürekli kontrol altında tutacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin