LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi


WordPress LiteSpeed Cache eklentisi, Siteyap.com.tr yeni WordPress paketlerinde, Apache yerine kullandığı ücretsiz eklentidir. LiteSpeed Cache ile, web sunucular üzerinde sitelerinizin daha hızlı yanıt vermesi amaçlanmaktadır.

Apache eklentisi, açık kaynak kodlu ücretsiz bir şekilde sunulan web sunucu yazılımıdır. Genelde, ücretsiz olması sebebiyle tercih edilmektedir. LiteSpeed Cache ise; ücretli bir eklentidir. Ancak; performansı, Apache’den çok daha yüksektir. Özellikle, PHP ile yazılan dosyaların işlenmesinde oldukça yüksek performans göstermektedir. En belirgin farkları ise, LiteSpeed’in dosyayı işleme hızının daha fazla olmasıdır. Bu da, web sitenizin açılma süresinin hızlanmasında etkili olmaktadır.

LiteSpeed Cache Özelliği Ne İşe Yarar? 

LiteSpeed eklentisi, Siteyap.com.tr müşterilerine sunduğu ücretsiz bir hizmettir. WordPress siteleriniz için kullanılan bu eklenti; %95 oranına kadar performans artışı sağlayarak sitenize erişim hızını üst seviyelere çıkartacaktır.

LiteSpeed Cache Özellikleri
  • Sayfanızın açılış hızını artırmak amacıyla sayfa önbellekleme özelliğini kullanır. Bu özellik ilk kez sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının sonraki ziyaretlerinde %70 oranlarında sitenize hızlı bağlanabileceği anlamına gelmektedir.
  • Ziyaretçileriniz sitenize giriş yaptığında dosyalarınız sunucu üzerinden açılmaya başlayacaktır, dosya boyutu arttıkça CPU kullanımı da artacağı için sitenize erişim yavaşlayacaktır. GZIP sıkıştırması sayesinde, bu yüklenme hızı dosyalarınızı sıkıştırarak son kullanıcıya daha hızlı bir yükleme yapacaktır.
  • Lazy Load özelliği ise; sayfa hızınızın oldukça artmasını sağlar. Bu özellik sayesinde sitenizde gereksiz görülen görseller engellenecek ve açılış hızınızda gözle görülür bir artış söz konusu olacaktır.
  • Görsel optimizasyonu sayfaların hızlı açılması açısından en önemli konulardan biridir. LiteSpeed’in bu özelliği ile sitelerinizdeki görsel formatları (örn: png,jpg formatları) WebP formatına dönüştürerek hem görüntü kalitesini bozmayacak, hem de açılış hızınızı oldukça etkileyecektir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin