Joomla SSL Hatası


Geçtiğimiz günlerde Joomla altyapılı bir web sitesi üzerinde almış olduğum bir hata ve bu hataya ait çözüm odaklı bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Joomla internet kullanıcıları tarafından çokça tercih edilen bir blog altyapı sistemi olarak kullanılıyor.

Joomla altyapısı kullanılarak site üzerinde daha önceden alınan bir SSL sertifikasının süresinin dolup, sertifika üzerinde yapılmayan yenileme işleminden dolayı web sitesi doğal olarak HTTPS protokolüne ait linklerinin aktif olmamasından kaynaklı olarak site sertifika hatası vermekteydi.

Buna ait ilk yapılandırma aslında ilk olarak Joomla’ya ait yönetim paneli üzerinden aktif olarak yapılabilmektedir. Ancak internet üzerinde yapılan bir çok işlem açık kaynak kodlu yazılımlar üzerinde yönetim paneli üzerinden de yapılabilecek işlemler olsa da kimi zaman bazen etkisiz olabiliyor.

Site üzerinde aldığım SSL sertifika hatasını Joomla yönetim paneli üzerinde SSL hizmetini enable / disable ederek giderebiliriz. Ancak bu işlem yapıldığında web site üzerinde herhangi bir değişiklik olmamış ve site erişim aktif hale gelmemiştir. İşlemlerimizi Joomla üzerinden değilde bu sefer Joomla’ya ait PHP kodlarının içerisine girerek küçük bir değişiklik yaptığımızda SSL probleminden normal olarak HTTP protokolünü kullanarak kurtulmuş olacağız.

Öncelikle görsellerde yer alan sarı bant ile belirtmiş olduğum bölümleri izleyerek Joomla altyapılı web siteniz için SSL desteğini nasıl aktif hale getireceğiniz hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra PHP tarafına yapacağımız işlemlere geçiş yapalım. Alanadınız.com/administrator sayfası üzerinden Joomla yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra üst bant menüsünde yer alan “Sistem” menüsüne tıkladıktan sonra genel yapılandırma diyoruz.

Genel yapılandırma butonuna tıkladıktan sonra Joomla fonksiyonel bir menü arayüzüne sahip olduğu için üst sekmeden yer alan sunucu butonuna tıklıyoruz.

Sunucu sekmesine tıkladıktan sonra Joomla web sitemiz üzerinde SSL kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra SSL’i zorla menüsünden tüm site seçeneğini seçerek kaydet butonuna tıkladıktan sonra web sitemiz artık HTTPS protokolünü kullanarak güvenli bağlantı seçeneği ile açılacaktır.

Şuan yukarıda belirtmiş olduğum işlemler standart Joomla SSL desteğini aktif etmekle ile ilgiliydi. Örnek verecek olursak bu işlemleri yaptınız 1 senenin sonunda sertifikanızı yenilemeyi unuttunuz ve tekrar aynı menü aracılığıyla SSL’i zorla bölümünden hiç biri dediniz ve web siteniz HTTPS hatası vererek erişimi kesti. Bunun içinde aşağıda yer alan yönergeleri izleyerek problemimizi giderebiliriz.

Hosting hizmetiniz üzerinde barınan HTTPS altyapılı web sitenize ait PHP kodu üzerinden SSL desteğini kaldırarak problemi giderebilmemiz için öncelikle siteyap.com.tr müşteri panelimize giriş yaptıktan sonra sırasıyla hosting yönetimi>detaylar>kontrol paneli adımlarını izleyerek hosting kontrol panelimize giriş yapıyoruz. Web sitesi yönetimi>web sitesi>seçenekler>otomatik web FTP butonuna tıkladıktan sonra web FTP bağlantısı gerçekleştireceğiz. Joomla’ya ait tüm yönetim dosyaları FTP üzerine yer alıyor.

Joomla yönetim dosyası olan configuration.php dosyasına web FTP üzerinde bulunan düzenle butonuna basarak yönetim dosyamızın içerisine giriş yapıyoruz. Burada bir çok PHP kodu olduğu için karışıklık yaşamamamız adına klavye üzerinden CTRL+F tuş yardımıyla “SSL” yazarak “public $force_ssl = 2;” olarak bir kod göreceğiz. Burada değerin 2 olması bizim Joomla yönetim panelinde konumuzun ilk başında SSL desteğini aktif ettiğimizde düzenlenen değerdir. Süresi biten sertifika olduğunda bu değeri Joomla yönetim panelinden değiştirdiğimizde problem düzelmediğinden bu değeri “0” olarak atadığımızda web sitemiz üzerinde aldığımız HTTPS protokol hatası giderilerek web sitemize erişimimizi aktif hale gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin