İşletmenizi Ölçeklendirmek Ve Büyümesini Sağlamak için 6 İpucu


İş hakkında konuşurken, ‘ölçeklendirme’ ve ‘büyüme’ terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Oysa her iki terim de temelinde birbirinden oldukça farklıdır.

Bir şirketin büyümesi; gelir, satış hacmi, müşteri sayısı, coğrafi erişim, kıymetli varlıklar ve işgücü artışını kapsayabilir.

Ölçeklendirme ise bir şirketin bu büyümeyi tutarlı ve uygun maliyetli şekilde yönetme kabiliyeti anlamına gelir.

Ölçeklenebilir bir işletme modelinde, büyüme ve maliyet birbirine ters orantılıdır.

Ölçeklenebilir bir işletme modelinde, büyüme ve maliyet birbirine ters orantılıdır. Yani şirketler ticari faaliyetlerini ölçeklendirerek yeni ve daha büyük hedeflere ulaşabilir ve bir yandan da kaynaklarının verimliliğini artırabilir.

 1. Eşsiz değer önerinizi ön plana çıkarın. Sürekli olarak yeni işletmelerle rekabet etmek zorunda olduğunuz bir iş ortamında, büyümek için rakiplerinizin yaptıklarını aşmaya çalışmak tek başına yeterli değildir. Mevcut tüketici taleplerinin ötesine geçmeniz, hitap ettiğiniz küçük ve özel müşteri grubunu bulmanız, sattığınız şey için bir ihtiyaç yaratmanız ve bu ihtiyaçları karşılamak için en iyi seçenek olmayı başarmanız gereklidir. Kendinizi rakiplerinizden ayırt edebilmenin yıllarından biri de, alan adı gibi küçük detaylara dikkat etmektir. Çoğu işletme web adresleri hakkında uzun uzadıya düşünmez, dolayısıyla bu konu hakkında detaylı bir değerlendirme yapmak ihtiyacınız olan tüm farkı yaratabilir.Örneğin, işletmenizi daha iyi markalaştırmak ve rakipleriniz arasından sıyrılmak için .TECH, .STORE, .SPACE, .ONLINE, .SITE gibi alan adı uzantıları kullanabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse:
  • Rakibinizin web sitesi – www.isletmeadi.com
  • Sizin web siteniz – www.isletmeadi.store Bu alan adlarından hangisi bir e-ticaret işletmesine daha çok benziyor? Eşsiz Değer Önerisi olarak da bilinen bu tip bir durum, işletmenizle ilgili aldığınız her kararın, yaptığınız her yatırımın ve verdiğiniz her mesajın temelinde yer almalıdır. Kendinizi endüstrideki diğer markalardan ayırmak, rakiplerinizin müşterilerini kendi işletmenize yönlendirecek, potansiyel yatırımcıları yatırım yapmaları için teşvik edecek ve ekibinize ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için ilham verecektir.
 2. Bir vizyon sahibi olun. İşletmenizin büyüme potansiyeli ne kadar hırslı olduğunuza bağlıdır. İşletmenizin var olmaya devam edebilmesi için kaynaklarınızı ve enerjinizi mevcut hedeflerinize odaklamalısınız. Ancak aynı işletmenin tutarlı ve kârlı bir şekilde ölçeklenmesini istiyorsanız, bu tip bir bakış açısı tehlikeli ölçüde “miyopluğa” neden olup önünüzü görmenizi engelleyebilir. Halihazırdaki kararlarınızı işletmenizin uzun vadeli hedeflerini düşünerek almanız en doğrusudur. Yani yüksek gelir elde etmek, değişken bir müşteri portföyü kazanmak ve geniş bir coğrafi bölgeye hitap etmek gibi bir vizyona sahip olmanız gerekir.
 3. Büyümenizi engelleyecek şeyleri bulun. Bir işletmeyi ölçeklendirmek sadece hırs ve sıkı çalışma değil, pragmatizm de gerektirir. Talep artışı ve işletme ortamınızda süregelen değişiklikler, üretim ve teslimat sürecinizde boşluklar oluşturabilir. Zorluklarla başa çıkmak için büyüme stratejinizdeki her adımı ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde inceleyerek kendinizi donatın. Yol haritanızda başarıya ulaşmanızı engelleyebilecek tüm olasılıkları dikkate alın ve onların üstesinden gelebilecek çözümler üretin.Ancak en önemlisi, zor fakat kritik kararlar almaktan çekinmeyin. İster başarı ister engel olsun, geleceğin size neler getirebileceğini idrak etmek, sizin ve ekibinizin zorluklar altında ezilmesini engelleyecektir. 
 4. Gelecekteki kilometre taşlarınızı belirleyin. Gelişmiş bir öngörüye sahip deneyimli iş insanları dahi geleceğin neler getirebileceğini tam olarak tahmin edemez. Risk ve belirsizlik, işletmelerin büyümesinde kaçınılmaz olan şeylerdir. Ancak dikkatli bir şekilde planlama yapıp bu planı kusursuz bir şekilde uygulayarak ve attığınız tüm adımları takip ederek, ölçeklendirme çalışmalarınızın doğru rotada kalmasını sağlayabilirsiniz.Bir işletmeyi büyütürken çok sayıda deneme ve yanılma yapılır. Ancak ekibinizle birlikte ortaklaşa çalışıyor ve açık, gerçekçi, somut kilometre taşlarına ulaşmak çabalıyorsanız, bu yolculuk çok daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir. Bu hedeflerin aynı zamanda herkesi kendine meydan okuyup gerçek potansiyellerini açığa çıkarmaya teşvik edecek kadar zorlayıcı olması gerekir. 
 5. Rakiplerinizden ilham alın. Bazen, ilham almak için kullanabileceğiniz en iyi kaynak bizzat rakipleriniz olabilir. Endüstrinizdeki büyük oyuncuları tanımlayın ve onların baları hikâyelerinden ders çıkarın.
  • Teklif ettikleri şeyleri nasıl geliştirmişler? 
  • Müşterileri kimler ve neden onlardan alışveriş yapıyorlar? 
  • Hedef kitlelerine ulaşmak için hangi kanalları kullanıyorlar? 
  • Ekiplerinin gücü ne? 
  • Şirket nasıl büyümüş? 
  • Özellikle yaratıcı ve etkileyici olduğunu düşündüğünüz bir marka kampanyaları var mı?Rakiplerinizin nasıl başladığını, şu anda nerede olduğunu ve oraya nasıl ulaştığını anlamak, kendi başarı hikâyenizi yazmanız için size rehberlik edecektir. Bunları öğrenmek, kendi kararlarınız ve uygulamalarınız için doğru çerçeveyi çizmenizi ve kaynaklarınızı daha iyi yöneterek gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlemenizi sağlayabilir.
 6. Ağızdan ağıza pazarlamayı teşvik edin. İşletmelerin artık sosyal medya aracılığıyla müşterilerine kolayca ulaşabiliyor olmaları, ücretli pazarlamayı cazip bir seçenek haline getiriyor. Bu durum, her popüler kanala (genellikle reklamcılığın amacına aykırı olacak şekilde) çok sayıda reklam verilmesine neden oluyor.  Tüketiciler ise bu tür pazarlama mesajını reddediyor ve bu şekilde pazarlanan ürün veya hizmetlerden uzak durmayı tercih ediyor. Geleneksel ve geleneksel olmayan kanallar bir kenara, insanlar halen satın alım kararları vermek için ağızdan ağıza pazarlamaya ve kişisel tavsiyelere güveniyor. Nitekim e-ticaret web sitelerinde dahi, müşteriler bir ürün satın almadan önce kullanıcı yorumlarını kontrol ediyor. İnsanlara sürekli olarak iyi hizmetler sunarak, tatmin edici bir satış sonrası desteği sağlayarak, ilgi çekici içerikler & sosyal medya mesajları ile onlarla etkileşime girerek ve indirimler & özel teklifler aracılığıyla referans sistemini teşvik ederek müşterilerinizi en büyük pazarlama aracınız haline getirebilirsiniz. Bu sayede, hem reklam giderlerinden tasarruf eder ve hem de arzuladığınız alıcı profiline sahip kişilerin dikkatini çekersiniz.
 7. Sonuç. Her işletmeye uyacak test edilmiş bir ölçeklendirme modeli bulunmamakla birlikte; yukarıda listelediğimiz tekrar edilebilir uygulamaları tanımlamak ve büyüme sürecinin değişik aşamalarında onları çoğaltmak, işletmenizi sürdürülebilir şekilde ölçeklendirmenize yardımcı olabilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin