Http Error 500 Nedir, Nasıl Düzeltilir?


İnternet kullanıcılarının tamının hayatında yer alan bir kavram olan “hata” kavramı, çoğu zaman yalnızca kullanıcıyken bile son derece sinir bozucu olabilmektedir. İşlerinizin aksamasına ve edinmek istediğiniz bilgiye ulaşamamanıza sebep olur. Bu nedenle internet üzerinde karşılaşılan hatalar hakkında bilgi sahibi olmak kullanıcıyken bile gereklidir. Eğer ki bir web sitesi sahibiyseniz bu bilgileri edinmek neredeyse zorunlu hale gelmiş demektir. Çünkü özen gösterdiğiniz, emek verdiğiniz ve belki para kazandığınız web sitenizin birtakım hatalardan ve aksaklıklardan kaynaklı kullanılamaz olması istenmeyen bir durumdur. İnternet kullanıcılarının ve webmasterların en çok karşılaştığı hatalardan birisi de “Http Error 500 hatası “dır. Bu hatanın hangi sebeplerden kaynaklandığını ve nasıl düzeltileceğini anlatmaya çalışacağız.

Http Error 500 Hatasının Sebepleri

İnternet dünyasında en çok karşılaşılan hata olan “Http Error 500” hatası birçok farklı isimle karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada önemli olan 500 sayısını görebiliyor olmanızdır. Bu sayı bize web sunucumuzla alakalı bir hata meydana geldiğini fakat hatanın kaynağının tam olarak belli olmadığını anlatır. Bu nedenle hatanın tam sebebini, yalnızca hata kodunu görerek anlamanız mümkün değildir. Kesin nedenini anlayabilmek için olası problemleri kontrol edebilme yetisine sahip olmanız gerekmektedir. Hatanın kaynağı izin problemleri, PHP timeout, kodlama sorunları veya CMS aksaklıkları olabilir. Her birinin gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle basit birkaç aşama ile bu alanları kontrol etmek gerekir. Az bilgili bir webmaster’ın bile kolay bir şekilde çözebileceği bir problemdir.

Http Error 500 Hatası Nasıl Çözülür?

Web sayfanızda bu hata ile karşılaştığınızda, hızlı bir şekilde hatayı ortadan kaldırmanız hem web sitenizin tekrar çalışır ve ulaşılır hale gelmesi için hem de kullanıcı şikâyeti yaşamamanız için önemlidir. Bu nedenle hatayı gördüğünüz anda çözüm için aksiyon almanız gerekmektedir. Bu hata ile karşılaştığınızda ilk kontrol etmenizi önerdiğimiz kısım izin hatalarıdır. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur ve izin hatalarından kaynaklı problemin çözümü için bütün PHP ve CGI dosyalarına 0755 (-rwxr-xr-x) dosya izni vermeniz gerekmektedir. Eğer sorun buradan kaynaklanıyorsa bu işlem problemin ortadan kaldırılması için yeterli olacaktır.

İkinci bir sebep olarak PHP timeout hatası karşımıza çıkar. Buradan kaynaklanan hatalar, kod parçacıklarının harici kaynaklara bağlı olmasından ortaya çıkabilir. Harici kaynak söz konusu olduğunda bağlantı ve yazılım sorunlarından dolayı zaman aşımına uğrayan bir kaynağınız olabilir. Bu gibi durumlarda kaynakları dâhili belleğe aktarmanız sorunu çözecektir. Kendi sisteminize göre uygun bir çözüm üretebilirsiniz.

Yine yaygın karşılaşılan sebeplerden biri de .htaccess içerisinde yaşanan aksaklıklardır. Burada gerçekleşen yanlış komut dizinleri, Http Error 500 hatasını almanıza neden olur. Bu nedenle .htaccess kontrolü sağlamanız gerekir. Dosyanın varlığından ve içerisinde yer alan kodların doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Ufak bir kontrol sonrası problemi çözebilirsiniz veya eskisini yedekleyerek yeni ve taze bir .htaccess dosyası edinebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin