FeedBurner Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?


Blog yazan herkes ister ki; “Blogumu çok okunsun.” Bunun için de farklı çalışmalar yaparlar. Bu çalışmalar, özgün yazılar yazarak organik trafiğin artmasını sağlamak, çeşitli blogger sitelerinde ve forumlarda yazılar yayınlamak, sosyal ağları kullanarak bir takipçi kitlesi elde etmek ve e-bülten kaydı oluşturarak mailing yapmaktır. Blogun türüne ve yazarın vizyonuna göre bu çalışmalar daha arttırılabilir.

Bu yazımda sizlere, blog sitenize Feedburner eklentisi kurarak, nasıl e-bülten abonesi kazanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Kısaca Feedburner’dan bahsetmek gerekirse;

Feedburner, Google’ın ücretsiz bir servisi olup, e-posta listesi oluşturarak, toplu mail gönderimi yapmaya yardımcı olan bir araçtır. Feedburner’ı blogunuza kurarak, takipçi kitlesi oluşturabilir ve girmiş olduğunuz içeriklerin, günün belli saatinde takipçilerinize mail olarak gitmesini sağlayabilirsiniz.

Feedburner Nasıl kurulur?

Öncelikle, Gmail hesabımız ile Feedburner’a giriş yapıyoruz. Aşağıda belirtilen bölüme, sitenin adresini yazıp, “Next”e tıklıyoruz.

Daha sonra açılan sayfada, üst tarafta görünen, “Edit Feed Details..” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan bölümde; Hesabınızın başlığı ve URL uzantısını oluşturacağımız bölüm çıkıyor.

Not: URL uzantısı kısmında Türkçe karakter kullanmayın. Bu uzantıyı, daha sonra blogumuza kuracağımız eklentiye tanımlayacağız.

Hesabımızı oluşturduktan sonra, WordPress sitemizin admin paneline girerek, eklentiler sekmesine tıklıyoruz ve “WP Sucscribe Widget” eklentisini yüklüyoruz.

Service kısmından “Feedburner”ı seçiyoruz. Hemen altındaki bölüme, Feedburner hesabını oluştururken belirlemiş olduğumuz URL uzantısını (Feedburner ID) giriyoruz. Eklenti İngilizce olarak yükleneceğinden, “Labels” e tıklayıp aşağıdaki açıklamaları Türkçe olarak değiştiriyoruz. Tüm ayarları yaptıktan sonra “Kaydet” diyoruz.

Not: Eklentiyi sitenizde istediğiniz yere koyabilirsiniz. Default olarak gelen ölçülerde en uygun yer, sitenin sağ tarafındaki bölüm olacaktır. Ancak kodlar ile oynayarak, ölçü ve renklerini değiştirebilirsiniz.

Eklentimizi kurduktan sonra, içeriklerimizin hangi saatler aralığında gönderileceğini, giden mailin şablonunu ayarlamak ve abone olanların listesini görmek için Feedburner hesabına giriş yapabilirsiniz.

Sitenize Üye olanları görmek için;

http://feedburner.google.com >> Hesaba Tıkıyoruz >> See more about your subscribers >> FeedBurner Email Subscriptions >> Manage Your Email Subscriber List “ adımlarını takip ediyoruz.

* Gönderilecek olan maile logo eklemek, kategori belirlemek yada anahtar kelime tanımlamak için;

Optimize >> Smart Cast adımlarını takip edebilirsiniz. Aşağıda belirtilen değişiklikleri kendi içeriğinize uygun olarak düzenleyebilirsiniz.

* Gönderilecek olan mailin başlığı, yazı karakterleri, onay mailinin içeriği, maillerin saat kaçta gideceği gibi ayarları tanımlamak için ise;

Publicize >> Email Subscriptions adımlarını takip ederek alt başlıklarda gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Feedburner eklentisi ile ilgili temel ayarlamalar bu şekildedir. Bu adımları takip ederek sitenize e-bülten abonesi kazandırabilir ve sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Faydalı olması dileği ile..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin