En iyi 6 WordPress Optimizasyon Eklentisi


WordPress sitenizi optimize etmek için öncelikle siteniz için hız testi yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız test sonucunda sitenizin hangi alanlarda yavaşladığı listelenmektedir. Genellikle resim boyutlandırması, resim optimizesi,javascript css ve html sıkıştırma, cache özelliğinin açılması bu ve buna benzer konular sitenizi yavaşlatmaktadır. Bu problemlerin çözümü için aşağıda sizler için derlemiş olduğumuz eklentileri kullanabilir sitenizi optimize edip daha da hızlandırabilirsiniz. Sitenizin açılış hızını düşürmeniz seo açısından ve ziyaretçi kaybı yaşamamanız içinde büyük katkı sağlamaktadır.

1. Clean Options Eklentisi

WordPress sitelerimizdeki farklı ihtiyaçlarımız adına farklı eklentiler kullanmamız gerekir, bazen bu eklentiler yerine yenisini yüklerken, bazen de direkt olarak kodlamalar ile eklentilere ihtiyaç duymadan problemi çözmüş oluruz. Fakat WordPress, üzerindeki eklentilerin kaldırılmasıyla, o eklentiye ait olan veri tabanı tablolarının silinmesi işini çoğu zaman sağlayamaz. Bu nedenle, kurulan ve sonradan kaldırılan eklenti sayısı arttıkça gereksiz bir veri tabanı tabloları sayısı da artacaktır. Bu yüzden, zamanla siteler yavaşlamaya başlar. Artık kullanılmayan bu veritabanı tablolarını tespit etmek ve silmeyi sağlayan ancak biraz daha uzmanlık gerektiren bu clean options eklentisini kullanabilirsiniz.

2.WP Fastest Cache Eklentisi

Sitelerin html kodları içerisinden %70 – %80 oranlarına kadar sıkıştırıp sayfaların hızlıca açılmasını sağlayan önemli özelliktir. Arama motorları sitelerin açılma hızlarını bir kriter olarak ele aldıklarından dolayı, sitenizin boyutunu küçültmeniz hızlı indexlenmenizi sağlyacaktır.

3.EWWW Image Optimizer Eklentisi

Bu eklenti, görüntüleri veya resimlerinizi sitenize yüklerken otomatik biçimde ve resimlerin kalitesini de bozmadan optimize eden eklentidir. Bu eklentinin güzel bir özelliği de, hosting depolama alanını düşünmesi ve bant genişliğini de ayrıca koruyor olması. Eklentinin size sunduğu kayıpsız olan piksel, mükemmel sıkıştırma sunar veya yüksek sıkıştırma teknikleri arasında işinize yarayan araçları kullanarak içeriğinize uygun resimler koyabilirsiniz.

4.W3 Total Cache Eklentisi

WordPress gibi oldukça dinamik yapıya sahip web sitesi yüzlerce sorgu çalıştırır. Bu sorgular kullanıcıyı ve sunucuyu yorar. W3 Total Cache kullanarak wordpress sitelerinin statik bir yapıya geçmesini sağlayabilir ve sitelerinizin 1 saniyeden bile hızlı açılmasını sağlayabiliriz. W3 Total Cache eklentisi bünyesindeki gzip işlemini aktif ettiğiniz zaman, gzippy ve scripts gzip eklentisini kullanılmasına gerek kalmayacaktır. W3 Total Cache eklentisi sayesinde, sunucuda oldukça önemli bir hafiflik sağlayacaktır.

5.WP Super Cache Eklentisi

Bu eklenti ise WordPress‘in en dinamik yapısını aslında bir statik HTML sayfasına çevirir. Kullanıcılar siteye girdiği zaman HTML sayfasını da göstererek hem daha hızlı olmasına hem de sunucuyu daha aktif kullanmayı da sağlıyor.

6. Autoptimize Eklentisi

Autoptimize eklentisi ile kolayca sitenizi optimize edebilirsiniz. İhtiyaç duyulan stil dosyaları ve komut dosyalarını belirli ölçüler dahilinde sıkıştırmaktadır. Css, Javascript ve html dosyalarını küçültme, sıkıştırma ve tek dosya içerisinde toplama özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sitenizi tek eklenti ile oldukça hızlandırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin