En Çok Kullanılan Hosting Terimleri Nelerdir?


Bir hosting hizmeti kullanıcısıysanız, hosting satın almayı planlıyor iseniz hatta bu sektörde iş kurmayı ya da işe başlamayı düşünüyorsanız, sizinle paylaşmak istediğimiz bir şeyler var. Hosting sektöründe en temel bilmeniz gereken ve en çok karşınıza çıkacak olan hosting terimleri nelerdir? Sizler için hosting terimleri konusunda araştırma yaptık ve derledik.

Başlamadan önce aşağıda yer alan bilgiler tamamen terimlerin en basit ve en kısa şekilde yüzeysel verilmiş bilgileridir.

FTP Nedir?

FTP, açılımı “File Transfer Protocol” olup Türkçesi ise “Dosya Transfer Protokolü” anlamına gelir. İsminden de anlaşılacağı üzere web siteniz için hazırladığınız dosya resimleri ilgili klasörlere yüklenmesi için kullanılır. FTP bağlantısı sağlayabilmek için bir FTP istemcisine gerek duyulmaktadır. FTP istemcisi için genel olarak kullanılan “FileZilla FTP Client” programını bilgisayarınıza indirebilir ve firmanız tarafından iletilen bağlantı bilgilerini girerek dosya aktarımına başlayabilirsiniz.

DNS Nedir?

DNS, açılımı “Domain Name System” olup  Türkçesini “Alan Adı Sistemi” olarak nitelendirebiliriz. Bilgisayarlar web sitelerini bulabilmek için IP adreslerini, kullanıcılar ise alan adlarını yani URL kullanırlar. Burada DNS’ in görevi kullanıcının girdiği URL’yi IP adreslerine dönüştürmektir. Kısacası DNS kullanıcı bilgisayarını, alan adını ve sitenin barındırıldığı hosting sunucusunu arasındaki iletişimi sağlayan sistemdir.

Disk Alanı (Web Alanı) Nedir?

Disk alanı, hosting hizmetlerinde disk alanı ya da web alanı olarak geçen ibareler, firmanın hosting sunucusu içerisinde size ayırmış olduğu dosya barındırma alanıdır. Bu alan için verilen 500MB, 1GB gibi değerler bu alana yükleyebileceğiniz maksimum kapasiteyi belirtmektedir. Genellikle bu alana dosya yüklenmesi için FTP kullanılır.

Trafik (Bandwidth) Nedir?

Bant Genişliği olarak da bilinen hosting paketlerinde belirtilen bu trafik limiti, web sitenize gelen ziyaretçilerin sayfanız içerisinde yaptığı işlem ve veri transferlerinin limitini belirtmektedir. Trafik kullanımınız hesaplanırken web sitenizde bulunan resim, sayfa, video gibi dosyaların çağrılma yani görüntülenme sayısına göre gerçekleştirilir.

Veritabanı Nedir?

Veritabanı düzenli ve birbirleri ile ilişkili verilerin toplanıldığı bir alandır. MySQL ve MsSQL ise veritabanlarını oluşturma, yönetme, verilerin kontrolü ve yayınlanmasını sağlayan sunucuya kurulması gereken yazılımlardır.

MySQL Nedir_

MySQL uzun yıllardır kullanılan bir açık kaynak kodlu veritabanı yönetim sistemidir. Veriyi depolamanızı, aramanızı, kategorilendirmenizi sağlar. Verilerin kontrolü ya da veriler üzerinde bir işlem uygulanırken aynı anda birçok kullanıcının verilere erişimini sağlayabilecek bir performansa ve bu kullanıcıların erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahiptir. Günümüzde sık olarak kullanılan WordPressJoomlaMyBB, gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz içerik yazılımları “MySQL” veritabanı altyapısını kullanmaktadırlar.

MsSQL Nedir?

MsSQL Microsoft firmasının oluşturduğu veritabanlarının oluşturulması ve yönetilmesini sağlayan bir veritabanı yönetim sistemidir. MySQL gibi açık kaynak kodlu değil lisanslı ve lisansı ücretli olan bir yazılımdır

Subdomain Nedir?

Subdomain, Türkçesi “Alt Alan Adı” anlamına gelen hosting paketinizin desteklemesi halinde dilediğiniz kadar açabileceğiniz adı üstünde alt alan adı anlamına gelir. Subdomain hosting paketinizin desteklemesi halinde kullanılabilecek bir hizmettir. Yaratıcılığınıza göre kullanım alanları değişebilir, blog.siteyap.com.tr bir subdomaindir. Açtığınız subdomainleri farklı klasörler için kullanabilirsiniz.

PhpMyAdmin Nedir?

PhpMyAdmin internet(tarayıcı) üzerinden MySQL veritabanı yönetimini sağlamak amacı ile PHP diliyle kodlanmış açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılımdır. SQL komutlarını kullanmadan görsel bir ara yüz ile veritabanı işlemlerinizi gerçekleştirebilmenizi sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin