E-Ticaret Nedir? Nereden Başlamalıyım?


İnternetin yaygın ve etkin kullanımı ile birlikte ticaret kavramı da şekil değiştirmiştir. Eskiden beri alışılagelmiş olan fiziksel ticaretin yerini elektronik ortam üzerinden yapılan ticaret almaktadır. Bu yeni ticaret sisteminde internet kullanımı hayati rol oynar. Alışılmış klasik ticaret sisteminde, masraflar ve maliyetler oldukça yüksektir. Çünkü fiziki varlıklar ve lokasyon problemleri hat safhadadır. Aynı zamanda klasik ticaret yönteminde, müşterilere ulaşmak ve dev şirketlerle mücadele etmek oldukça zordur. Bu nedenle girişimciler, hem maliyetlerini azaltmak hem de başarı şanslarını artırmak için elektronik ortam üzerinden ticaret yapma yoluna gitmişlerdir. Yaşanan bu gelişmeler zaman içerisinde büyüyerek ortaya yeni bir sektör çıkmasına neden olmuştur.

E-ticaret kavramı, özellikle son 10 yılda oldukça gelişmiş, büyümüş ve şekil değiştirmiştir. Bulunduğunuz bölgeden dünyanın diğer ucuna gerek küçük çapta, gerekse devasa boyutlarda ticaret yapmanıza olanak sağlayan bir sistem kendi kendini geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde adını hepimizin duyduğu Alibaba veya Aliexpress gibi dev şirketler ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu şirketler aracılığıyla dünyanın uzak bölgelerine kolaylıkla sipariş gönderebilir ve ticaret yapabilirsiniz. Doğru ürünleri ve doğru pazarı seçerek üreticiyle yüz yüze görüşmeden, üretici ve son kullanıcıyı bir araya getirebilirsiniz. Bunun yanında eğer ki satılabilecek bir üretim yeteneğiniz varsa ürettiğiniz ürünleri de yine elektronik ortamdan pazarlayabilirsiniz. Bu noktada yasal sorumluluklar ve gerekli izinler oldukça esnektir. Elektronik ticarette, klasik ticaretin aksine, ticaret yapmak için gereken tüm izinler, masraflar, lokasyon ve mekân giderleri gibi engeller ortadan kalkmaktadır. Bu açıdan klasik ticarete kıyasla oldukça özgür bir dünyadır.

E-Ticarete Nereden Başlamalıyım?

E-ticarete başlarken en önemli unsur satacağınız yani pazarlayacağınız ürünün seçmek olacaktır. Bu noktada ürünün diğer insanlar tarafından tercih edilebilirliği önemlidir. Risk alma esnekliğiniz fazla değilse bu noktada “Bu ürünü ben alır mıydım?” sorusunu aklınıza getirmeniz faydalı olacaktır. Kullanacağınız hosting veya sunucuda büyük önem taşımaktadır. Sitenizin trafiğini göz önünde bulundurarak hosting veya sunucu tercihinizi yapmalısınız. Bunun için Hosting paketimizi tercih edebilirsiniz. Daha sonrasında reklam giderlerinden kısmamak yine önemli bir faktördür. Pazarlamak istediğiniz ürünü seçtikten sonra tanıtımını ve reklamını yapmak gerekmektedir. Bu noktada, günümüzde sosyal medya oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Google reklamları bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Son olarak internet sitesi tasarımı önemlidir.

Aracı firmalar ile çok masraf yapmadan etkileyici ve dikkat çekici tasarımlarla insanların ilgisini kazanmak önemli bir faktördür. Başlangıç aşamalarını atlattıktan sonra satış yapmaya başladığınız noktada kaliteli ve hızlı hizmet vermek yine önemli bir faktördür. Bu noktaya gelindiğinde, kargolama ve ürünün sağlam bir şekilde teslim edilmesi hayati rol oynar. Belirli bir gelir elde etmeye başladıktan sonra ve düzen oturduktan sonra ürün iadeleri ve satış sonrası hizmet sizi bir adım öne taşıyacaktır. E-ticaret yaparken her zaman için üst kaliteye ve saygıya önem vermek gerekmektedir. Çünkü unutulmamalıdır ki e-ticaret, herkese açık bir pazardır ve her an yerinizi başka birisi alabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin