Domain Sorgulama Trendleri ve Yeni Pazar Fırsatları


Domain Sorgulama yapanların en çok tercih ettiği anahtar kelimeleri hiç merak ettiniz mi? Yaklaşık 3,5 milyon kayıtlı alan adına ev sahipliği yapan Türkiye’de en popüler domain uzantısının COM olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil ancak özellikle kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bazı anahtar kelimelerde yeni ve anlamlı bir domain bulmak, üstelik bunu illa com uzantısı ile kaydedebilmek için bazen domain sorgulama araçlarında saatler harcamak gerekiyor.

Domain kayıt ederken vazgeçilemeyen anahtar kelimeler

Türk kullanıcıların kaydettiği alan adlarına bakıldığında “sepeti” “kiralik” “modelleri” gibi anahtar kelimelerin, en çok tecih edilenler arasında yer aldığı, kullanıcıların ısrarla kullanmak istediği bu anahtarlar için ortalama 30 domain sorgulama gerçekleştirdiği ve bu anahtar kelimeleri içeren alan adlarında kullanılan karakter sayısının yıldan yıla arttığı gözlemleniyor.

Ortalama domain uzunluğu artıyor

Başarıya giden yolun anlamlı, akılda kalıcı ve potansiyel ziyaretçiler tarafından sıklıkla aranan anahtar kelimelerden geçtiğini düşünen on binlerce domain sahibi, popüler domain uzantılarında kayda müsait bir sorgulama sonucu bulduklarında bu fırsatı kaçırmamak için alan adlarında kullandıkları karakter sayısını artırmak pahasına ilgilerini çeken bu alan adlarını kaydetmeye devam ediyor.

Halihazırda popüler anahtar kelimeleri içeren kayıtlı domain’ler incelendiğinde ortalama karakter uzunluğu son 1 yıl içerisinde 13,7’den 16,2’ye yükselmiş durumda. Buna karşın COM domain alternatifi olarak görünen NET uzantısında ise kayda müsait çok daha fazla varyant bulunması dolayısı ile kayıtlı NET domain karakter ortalaması 12’nin altında seyrediyor.

Yükselen trend AD SOYAD

Popülerleşen bir diğer trend ise alan adı sorgularında kullanıcıların öncelikle kendi isimlerini, sonrasında ise ad soyad bütününü kaydetmeleri. Özellikle kişisel blog ve portfolyo siteleri için kullanılan ad soyad domain kaydı da son yılların yükselen trendleri arasında.

Lokasyon bazlı domain kaydı artıyor

Yerel işletmelerin ve bölge hedefleyen girişimlerin artması sebebiyle şehir, semt ve hatta muhit isimlerinin domain sorgulama ve kayıtlarında kullanımı hızla artıyor. Özellikle milyon nufusu geçen büyük şehirlerde “servisi” “tamiri” “emlak” “ilan” gibi tamamlayıcılar ile kaydedilen alan adı sayısı geçtiğimiz yıllara göre %10 ile %15 arasında değişen oranlarda yükselmiş durumda.

Yeni domain uzantıları, yeni fırsatlar sunuyor

Halen ilk tercih COM domain olsa da 2013 yılından beri hayatımıza giren yeni domain uzantıları da geçtiğimiz yıl kullanıma dönük kayıt trendini başlattı. Özellikle jenerik varyantların tükenmesi ve popüler uzantılarda anlamlı türev domain bulmanın giderek zorlaşması sebebiyle, kendi içersinde değerlendirdiğimizde halen jenerik fırsatlar sunan ve Türkiye pazarı için de anlamlı olan .online .site .xyz gibi bazı yeni domain uzantılarında kayıt ve kullanım adetleri artıyor.

Arama motorlarında herhangi bir listelenme handikapı yaratmadığının anlaşılması ve potansiyel ziyaretçilerin de artık yeni uzantıları kabul ettiği düşünüldüğünde, Türkiye’de yeni uzantı grubunun pazar lideri olan XYZ domain uzantısı üzerindeki aktif web sitesi sayısı da giderek çoğalıyor.

İkinci el domain pazarı büyüyor

Özellikle popüler uzantılara tükenmek üzere olan kısa ve anlamlı kelime öbekleri sebebiyle bu alan adlarında ısrar eden kullanıcıların 1.000 doları geçmeyen ikinci el alan adı alternatiflerine yöneldiği gözlemleniyor.

Domain yatırımcılarının yüzünü güldüren bu talebin, özellikle güvenli ödeme ve güvenli domain aktarım sürecine aracılık eden Siteyap satılık alan adı platformu gibi servisler sayesinde son kullanıcı tarafında da karşılık bulduğu, satın alınacak alan adı için yine Siteyap Domain Değerleme aracı üzerinden algoritmik ekspertizinin çıkartılabilmesinin, hem alıcı hem de satıcı için fiyat görecelendirmeyi kolaylaştırması sebebiyle ikinci el domain pazarında %20’lik bir büyüme gözlemleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin