Bulut Sunucular (Cloud Server)


Günümüz bilişim teknolojisinde en çok ilgi çeken ve bir o kadar da hakkında rivayetler dolaşan konulardan biridir bulut sunucular. Peki nedir bu bulut sunucular, nasıl çalışırlar, bize ne gibi faydaları dokunur?

Birden fazla sunucuyu fiziksel olarak veya ağ üzerinden birbirine bağlayan bulut sunucu mimarisidir. Bu mimarinin ortaya çıkış nedeni tamamen, daha çok kaynak ihtiyacından doğmuştur.

Daha çok kaynağı ,gerektiğinde daha az donanımla sağlamak ve aynı zamanda barındırılması hedeflenen içeriklerin kesintiye uğramadan doğru lokasyondan yayın yapmasının sağlaması hedeflenmektedir.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz;

Global bir web sitesi düşünelim, bulut sunucu mimarisi üzerinde bir hizmete sahip olsun ve dünya üzerinde Amerika, Almanya ve Türkiye’deki veri merkezlerinde site verileri mevcut olduğunu varsayalım. Bu web sitesine Almanya üzerinden gelen ziyaretçi kendisine en yakın veri merkezi olan Almanya’dan veri okuyacak, Türkiye’den gelen ziyaretçi Türkiye’den ve Amerika’dan gelen ziyaretçi ise Amerika’dan şeklinde olacaktır.

Peki bu sistem bize neyi kazandırır? Elbette ki zamanı! Günümüzde aktif ziyaretçileri web sitenizde tutmanın ve sizi yeniden ziyaret etmelerini sağlamanın ilk koşulu hızlı açılan bir web sitesine sahip olmanızdır. Kendisine en yakın veri merkezinden veri transferi yapan ziyaretçiniz çok daha kolay şekilde sitenizi görüntülemiş olacaktır.

Peki tek avantajımız hız mı? Tabi ki hayır. Performansı ve buna bağlı maliyeti unutmamak gerekir.

Bulut mimarisinde ihtiyacınız olduğu anda ihtiyacınız kadar kaynak ve bant genişliği ilavesi yapılabildiği gibi, aynı oranda ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu kaynaklar azaltılabilmektedir. Bu mimari ile sitenizin yayınında kesinti olma ihtimalini de ciddi oranda düşürmüş olursunuz.

Site yayınınız bu mimaride neredeyse asla kesintiye uğramayacaktır. Mimari içinde birden fazla lokasyonda veri merkezi bulunuyorsa, bir noktadan yanıt alınamaması durumunda gelen ziyaretler bir başka noktaya yönlendiriliyor olacaktır.

Bu hizmeti hangi tür web siteleri için tercih etmek gerektiği de tabii ki önemli bir nokta, ihtiyacınıza göre doğru hizmet tercihi yapmanız memnuniyetiniz açısından oldukça önemlidir. Örneğin kişisel web siteleri, bloglar bulut mimarisine geçmek için erken bir seçim olabilir. Ancak portal siteleri, e-ticaret ve kurumsal firma siteleri için bulut sunucu mimarisi kesinlikle doğru tercihtir.

Bulut sunucuları yalnızca web sitesi yayını olarak değerlendirmek bu teknolojinin hakkını vermemek olur sanırım. Kişisel dosyalarınızın ve firmanıza ait dokümanlarınızın saklanabileceği bir mecra aynı zamanda. Çok düşük maliyetler ile çok büyük veri depolama alanları oluşturabilir, üstelik bu mimari sayesinde dilediğiniz her yerden kolayca verilerinize erişebilirsiniz.

Bulut sunuculara gösterilen bu büyük ilginin sonucunda gelecekte çok daha kullanışlı bilgisayarlar bizi bekliyor gibi görünüyor. Öyle ki veri depolama imkânı da sunan bu mimari ile hard disklerde küçülme ve beraberinde kişisel bilgisayarlarımızda da gittikçe küçülen boyutlar bizi bekliyor galiba.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin