Botnet Nedir? Nasıl Çalışır?


Botnet nedir? Botnet Nasıl Çalışır? İnternet dünyasındaki kötü niyetleri anlatan kelimelerden biri de botnet’dir.

Bilgisayarlardaki virüsleri dağıtan ve virüs bulaşmış bilgisayarlara çeşitli görevler veren yazılımlar botnet nedir sorusunun irkiltici cevabıdır. Bunlar da saldırı amaçlı programlardır. Bot kelimesi zaten robot kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır. Saldıran robot şebeke olarak tanımlaması sadece fikir vermek açısından  yapılabilir. Botnet virüs bulaşmış makinelerin uzaktan kullanılabildiği bir ağ yaratmaktadır. Truva Atı en popüler virüs olarak hayatımıza geçti. Gerisinde bir yöneticisi vardı. Aynı şekilde geçen yıllarda yapılan Mirai botnet’i çok büyük siteleri hedef almıştı. Bu sitelerin içinde Twitter, Netflix, CNN ve  bankalar bile vardı.

Botnet Nasıl Çalışır?

Online suç dünyasının kavramlarından biri olan botnet, nasıl çalışır dendiği zaman şüphesiz ortaya digital suçluların gücü de çıkıyor. PrevX isimli siber güvenlik firmasının hazırladığı rapordan konunun burasında bahsedilebilir. “Q6” olarak isimlendiren botnet hakkında hazırlanan bu rapor 37 binden fazla virüslü bilgisayar (bu durumda suçlu bilgisayar) olduğunu açığa çıkarıyordu. Yani botnet’in başındaki 37 bin bilgisayara istediğini yaptırıyordu. Q6 en az 30 GB sahte veri üretip yollamıştı. (Savaş ve Barış romanın 100 adet digital kopyası bu veri miktarının sadece yüzde birine denk geliyor.)

Kötü niyetli kullanımlar parolaları bile kaydedebiliyorlar. Üstelik bu zararlı yazılımları kullanıcı kendi bilmeden yüklüyor ve yaygınlaştırıyor. Yani botnet’i birşeyden habersiz kullanıcılar kuruyor. Çalıştır düğmesine basılmasını hedefleyen pek çok yöntem var. Ekli posta göndermek, ilgi çekici videolarla birlikte link paylaşımı yapmak, kullanılan yazılım paketlerinin güncelleştirileceğini iddia etmek bu yöntemler arasında. Sonuçta siz kendi bilgisayarınızla birlikte başkalarının bilgisayarını da “enfekte” ediyorsunuz.

Botnet Programları Bile Var

Bunları yapan programları bile internette bulmak mümkün. Yaklaşık 500 euro karşılığında bir hacker olmanın online altyapısını hazırlayabilirsiniz. Ama bu sırada bile korsan yazılım alma ve virüs bulaştırılması riski altında olabilirsiniz. Su testisi su yolunda kırılabilir.

Bir üst paragrafta sözü edilen raporun adı “Zeus Açığa Çıkıyor” şeklindeydi ve Zeus bir botnet idi. Zeus Troyan virüsleri sonradan gene yapılandırıldı ama antivirüs programlarının gücü de sürekli artmıştı. Burada dikkati çeken nokta bir hacker’ın psikolojisi de olabilir. Kötü niyetli bir program yaratmak ve buna Zeus gibi çok iddialı bir isim koymak nasıl bir kafanın ürünüdür? Her 200 PC’den birine bulaşan Zeus Trojan’ı engelleme çalışmaları hacker’ı daha da kızdırmış olmalı. Zaten kendini ispat çabası bilgisayar korsanlarının en belirgin özelliğidir.

Botnetten nasıl korunulur sorusuna kesin bir yanıt vermek henüz mümkün değil. Güncel bir anti virüs programı ile tehlikelerden uzak kalmak tam olarak mümkün görünmüyor. İnternet modern dünyayı yarattı ve tam merkezine oturdu ama tehlikelerini de beraber getirdi. Mantık olarak bu tehlikeleri de gene kendisinin bulacağı yollarla önleyeceğini umuyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin