BackOrder Nedir?


İyi planlanmış ve heyecan duyduğumuz bir Web Projesi  , proje için ayrılan bütçe, projenin idari ve teknik kısımlarını yönetmek üzere güzel organize edilmiş bir ekip ve tabii ki  de , bu güzel proje için düşündüğümüz güzel bir domain… Yola çıkmak için hazırız!Başarılı internet projelerine atılmadan önce ; akılda kalıcı, kısa, projemizin anahtar kelimesinin içinde geçtiği bir domain, projemizin dinamosu olabilir.  Türkiye’nin ilk internet girişimcilerinden, Uzman TV , İstanbul.net gibi değerli projelere imza atan Ersan Özer: ‘  İyi bir domain projesi olmadan ,internet projesi yapılamaz ‘ diyerek konunun önemine dikkat çekiyor.

“Peki ama  projem için düşündüğüm domain çoktan alınmış , bu proje için mutlaka o domain’i istiyorum ,napabilirm ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

BackOrder : O Domain’i İstiyorum !

Her gün 400.000’e yakın  domain , sahibi (registrant) tarafından süresi geldiği halde yenilemesi unutulduğundan, domain sahibi tarafından bilerek yenilenmediğinden siliniyor ve tekrar genel kayda açılıyor. Üstelik bu domainlerin büyük bir kısmı  .com ve .net gibi  en çok tercih edilen domain uzantılarından oluşuyor . İçlerinde sizlerin web projesine uygun , jenerik diye tabir edilen domain uzantıları da bulunuyor olabilir.

Peki ama bu süresi dolan ve yenilenmeyen  domainleri elde etmek için ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle domain yaşam periyodunuz çok iyi bilmeniz gereklidir. Bu konu ile ilgili bloğumuzdaki yazımıza mutlaka göz atınız. Domain yaşam periyodunu bilen bir domain avcısı , avının ormana ne zaman geleceğini bilen bir avcı gibi ,doğru yerde konumlanıp, doğru silahları kullanarak avını ele geçirebilir.

BackOrder dünyasına Hoşgeldiniz !

Web projeniz için kaydetmek istediğiniz fakat daha önceden kaydedilen bir domaini tekrar elde etmeniz mümkün. Bu konu ile ilgili kavramımız: BackOrder

Back Order Nedir? 

Bu kavramı basitçe, daha önceden başkası tarafından kaydedilen bir domainin mülkiyetini ele geçirmek için domain üzerine yapılan rezervasyon gibi düşünebiliriz. Bu sayede süresi dolan domaini, genel kayda açılmadan önce elde etme şansımız olabilir. Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere domainin süresi dolduktan sonraki aşamalar sırasıyla , Otomatik Yenileme Periyodu, Askıda Periyodu ve Silinme periyodudur. Domain sahibi tarafından 45-30 günlük sürelerde yenilenmeyen domainler 5 günlük silinme periyoduna girer. Bu periyoddan sonra domain tekrar genel kayda açılır ,işte back order hizmeti sayesinde domain genel kayda açılmadan önce , rezervasyon  yaptırarak o domaini elde etme şansınız olabilir.

 BackOrder Garantili olarak istediğim domaini kaydetmemi sağlar mı ?

Hayır. Dünya üzerinde binlerce kişi çeşitli domainler için backorder sistemini kullanmaktadır. Sizin istemiş olduğunuz ve backorder yapılan domain, başka bir domain avcısı tarafından, farklı bir firmadan ya da sistem üzerinden backorder yapılmış olabilir. Böyle durumlarda bu hizmeti sunan çeşitli firmaların , backorder sisteminin yapısı, kalitesi ve o domaini yakalamadı başarısı  devreye girer. İlgili domaini sizin için yakalayan backorder firmasında, o domain için başvuru yapan başka kullanıcılar da varsa, firmalar o domain için açık arttırma yoluna gidebilir ,en yüksek teklifi veren domaini alır .

BackOrder hizmeti Ücretli midir ?

Backorder hizmeti sunan firmalar elbette ki bu hizmet karşılığında bir ücret talep ederler. Dünya üzerinde bu hizmeti sunan çeşitli firmalar ,yaklaşık olarak 30-50$ arası bu hizmeti sunmaktadırlar.

BackOrder ile domaini elde edemezsem param iade edilir mi ?

BackOrder hizmetini veren firmaya  değişmekle birlikte ,genel olarak firmalar  başarısız backorderlar ile ilgili ücret iadesi ya da başka bir domain için bu hakkınızı kullanma imkanı veriyor.

Şimdi size backorder ile ilgili güzel bir haberimiz var. Türkiye’de barındırdığı 350.000 e yakın domain ile domain sektörünün önemli oyuncularından olan Siteyap, “Siteyap Backorder “hizmetini sizlerin kullanımına sundu .Türkiye’de yüksek fiyatlarla sunulan backorder hizmetini , çok uygun fiyatlarla  sunmaya başlayan Siteyap bacorder hizmeti için www.siteyap.com.tr üzerinden alan adı sorgusu yapabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin