AMP Nedir? Ne İşe Yarar?


AMP Nedir? İnternet erişimi, günümüzün olmazsa olmaz fenomenlerinden birisi olmakla beraber daha çok mobil telefonlar üzerinden internet erişimi sağlanmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda internet sitelerine erişim, internet hızı ile doğrudan alakalı olsa da mobil aygıtınızla internete bağlanmak istediğinizde bir siteyi görüntülerken çok daha farklı bir süreç işlenir. Sadece internetinizin hızlı olması yetmez. Mobil aygıtlar, masaüstü aygıtlara göre daha az donanıma sahiptir ve bu nedenle internetiniz hızlı olsa bile masaüstünde rahatça görüntülediğiniz bir siteyi mobil aygıtınızda daha yavaş görüntülersiniz. İşte tam da bu noktada, AMP devreye girmektedir.

AMP kullanmak sıradan bir internet sitesinin mobil aygıtlarda daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bu da internet sitesi sahibi açısından oldukça önemli bir detaydır. Çünkü günümüzde internet kullanıcıları ve Google için hız oldukça önemli bir faktördür. Bağlanmaya çalıştığınız bir internet sitesi yavaş açılıyorsa bunun yerine daha hızlı bağlantı sağlayabileceğiniz başka bir internet sitesi kullanmak elbette daha mantıklı olacaktır.

Google, AMP kullanımını yaygınlaştırarak mobil aygıtlarda son derece hızlı ve başarılı bir bağlantı hedefler. Herhangi bir görsel veya içeriksel kayıp olmadan hızlı bir bağlantı sağlanmasını amaçlayan AMP sistemi günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Google üzerinden arama yaptığınızda internet sitesinin yanında bir şimşek ikonu görüyorsanız bilin ki AMP destekliyordur ve mobilden hızlı bağlantı gerçekleştirilebilir.

AMP kullanımında yaygın problem, JavaScript kodlarının AMP kullanımına uygun olmaması ve bağlantıya başlatmasıdır. Bu nedenle Google, AMP kullanırken, Javascript kodlarının engellenmesini sağlar ve kullanılamaz hale getirir. Öncesinde bir anlaşma veya izin yoksa Javascript AMP üzerinden kullanılamaz. Bu da daha hızlı bir bağlantı sağlanmasını kolaylaştırır.

AMP desteği almak günümüzde oldukça önemli bir faktördür. Çünkü internete girişler genellikle mobil aygıt üzerinden yapılmaktadır. Bu noktada da, elbet çeşitli dezavantajlar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi, AMP’nin her kodu desteklemiyor olmasıdır. Örnek verecek olursak AMP; HTML, CSS ve daha önce de bahsi geçen Javascript desteklerini sınırlı olarak vermektedir. Bu da internet sitenizde üstün teknolojileri kullanamadığınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle AMP desteğinin kusursuz ve sorunsuz çalışması isteniyorsa mutlaka kullanılan kodlar, buna göre ayarlanmalıdır. Bu dezavantajlara rağmen AMP kullanımı bir internet sitesini, mobil aygıtlardan bağlantılarda oldukça üst kademelere taşımaktadır. Bu nedenle her zaman için tavsiye edilmektedir.

WordPress gibi bazı sunucularda AMP desteği, şirket tarafından verilmektedir. Örnek verecek olursak, WordPress üzerinden AMP kullanımını etkinleştirmek için bir eklenti yüklemek yeterlidir. Bu sayede kurduğunuz internet sitesine otomatik olarak AMP desteği sağlanır ve mobil aygıtlardan hızlı bağlantı imkânı kazanılmış olur. Eğer ki internet sitenizin tasarımını ve yazılım kodlarını çok etkilemiyorsa AMP kullanımı, her zaman için hayatınızı kolaylaştıracak bir etkendir.  Son olarak şunu belirtmekte fayda var, AMP uyumlu bir bağlantı sağlandığında internet sitesinde Google Analytics dışında herhangi bir analiz programı desteklenmemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin