Alan Adı (Domain) Whois Bilgisi Nedir?


alan-adi-domain-whois-bilgisi-nedir
alan-adi-domain-whois-bilgisi-nedir

Whois, alan adlarının kimlere ait olduğunu gösteren bir sorgulamadır. Whois sözcüğü ingilizce kökenlidir ve ingilizcede “Who” yani “Kim” sözcüğünden türetilmiştir.

Whois Nedir?

İnternet siteleri için alınan alan adları, kişiye ait bir mülk olarak kabul edilmektedir. Tıpkı diğer mülkler gibi alan adlarının da alım ve satımları gerçekleşmektedir.

Bu nedenle bazen alan adlarının kimlere ait olduğunun bilinmesine ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda whois sorgulamasına başvurulmaktadır. Whois sorgulaması internette kullanılan alan adlarının kime ait olduğunu öğrenmeyi sağlar.

Whois Sorgulaması Nereden Yapılabilir?

Whois sorgusu yapabilmek için buna özel veri tabanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada sadece whois sorgusu yapmak amacıyla kurulan birçok veri tabanı bulunmaktadır. Bu sorgu genellikle Verisign domain akreditör işletmesine ait bir veri tabanı olan ICANN üzerinden yapılmaktadır. Bu sitelerden ücretsiz olarak sorgu yapılmaktadır.

Whois Sorgulamasıyla Hangi Bilgiler Elde Edilir?

Yapılan bir whois sorgulaması ile domain sahibi ve domain hakkında birçok bilgi edinilebilir. Buna göre,

  •  – Alan sahibinin adı
  •  – Alan bir işletmeye aitse firma veya kurum bilgileri
  •  – Domainin başlangıç tarihi
  •  – Domainin bitiş tarihi
  •  – Domaini kayıt eden firma hakkında bilgiler edinilmektedir.

Whois Sorgusu Nasıl Yapılır?

Whois sorgusu yapabilmek için sorgulanmak istenen sitenin domain adresinin bilinmesi yeterlidir. Whois sorgulama yapmak için tıklayınız: https://www.siteyap.com.tr/whois-sorgulama


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin