5 Maddede WordPress Hızlandırma Ve Optimizasyon Yöntemleri


Dünyadaki web sitelerinin %35’e yakını WordPress altyapısı kullanmaktadır. WordPress kaynaklarında kullanıcı memnuniyeti açısından farklı görüşler mevcut.

WordPress hızlandırma ve optimizasyon çalışmaları WordPress’ten alınan verimin artmasına destek olmaktadır. Aşağıda size aktaracağımız 5 madde ile siz de WordPress sitenizi optimize edebilirsiniz. Doğru çalışmalarla hem SEO hem performans açısından güçlü bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Aşağıda sizler için listelediğimiz yüksek performanslı WordPress siteleri için eklenti kaynakları ve farklı uygulamalara ulaşabilirsiniz:

  1. Resim İçerikleri:

Web sitesine ait bir görüntünün hızlı bir şekilde yüklenebilmesi için boyutunun düşük olması gerektiği, bilinen bir bilgidir. Resimlerin boyutunu olabildiğince düşürerek optimize çalışması yapabilirsiniz. Bunun içinse kullanabileceğiniz kaynak, Thumbnail’dir. Thumbnail sayesinde küçük önizleme resimler oluşturarak, kullanıcının görmek zorunda olmayacağı görselleri parça halinde sunabilirsiniz. Önizleme olarak yer alan küçük boyutlu resimler hem kullanıcıyı memnun eder, hem de sitenin performansını artırır.

  1. Veritabanı:

Veritabanı yönetmek her bakımdan etkili bir yöntem olacağı için, optimize çalışması için de çok önemlidir. WP-DBManager eklentisi ile veritabanı optimizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu eklenti sayede veritabanına ilişkin tüm işlemler(Yedekleme, onarım, düzenleme ve geri yükleme gibi.) rahatlıkla sağlanabilir ve daha iyi performanslı sitelere sahip olabilirsiniz.

  1. CDN(İçerik Dağıtım Ağı):

CDN, diğer bir deyişle İçerik Dağıtım Ağı, web sitenizin mevcut durumundan çok daha hızlı açılmasını sağlayan dağıtım sunucularından oluşan network olarak tanımanabilir. Bu ağın temel amacı sitenizde barındırılan içerikleri kendi özel sunucusuna aktarmaktır. Bu sunucudan ziyaretçiye içerik sağlanır. İçerik dağıtım ağı web sitesinin hızını arttıran en önemli detaylardan olarak yer almaktadır.

  1. CSS JavaScript:

CSS bilindiği üzere, web sayfasındaki ögelerin görünümünü düzenlemeyi sağlayan sistemdir. CSS Javascript ile öge görünümleri düzenlenirken web site performansını ön plana çıkaran formatta düzenlemeler yapılmalıdır. Bu nasıl olur? CSS formatları Markup dilinde ele alınır. HTML bu dillerden biridir. CSS çalışmalarını HTML Markup dili ile gerçekleştirerek, optimize standardını sağlayan formatta düzenlemeler yapılmalıdır. Kısacası web sitesinin yorumlamada zorlanmayacağı düzenlemeler sağlanmalıdır. Örnek olarak; Arkaplan resimleri bulundurmayarak, web sitesinin yorumlayabileceği formatta bulundurarak, site için optimize çalışması yapılabilir.

  1. Post Düzenleme:

WordPress hızlandırmanın bir başka yolu da post düzenlemektir. Normalde sınırsız yayın yapılarak içerikler yığınla arttırılabilir. Ancak ne kadar fazla içerik barındırılırsa, site o kadar yavaşlamaya doğru ilerleyebilir. Bu bağlamda doğru hamle ise post düzenlemektir. Post düzenlemeleri sayesinde unutulan içerikleri otomatikman silebilir, optimize çalışmasını sağlayabilir ve yeni içerik için ekstra yer sağlayabilirsiniz. Post düzenleme içinse revizyon kontrol eklentisi kullanarak düzenlemeleri ne şekilde yapmanızın faydalı olacağına ilişkin bilgileri edinebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

admin